Karolina Morze

Karolina Morze

Jestem farmaceutką od 10 lat, a od pięciu lat specjalizuję się w bezpieczeństwie farmakoterapii w okresie laktacji. Działam na rzecz promocji karmienia piersią i edukuję na temat stosowania leków w okresie laktacji.

Ukończyłam Farmację na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, przeszłam liczne kursy i szkolenia w zakresie laktacji, ukończyłam kurs Specjalista ds. Pharmacovigilance. Pojawiałam się na międzynarodowych i Polskich konferencjach laktacyjnych roli prelegenta (Prolacta 2019) oraz tłumacza (Międzynarodowe Warsztaty Laktacyjne z Arielą Levy 2019, Tongue Tie Congress 2020, Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków 2021).

Na co dzień prowadzę prywatny gabinet farmaceutyczny, gdzie świadczę usługi farmaceutyczne pacjentom – udzielam konsultacji i informacji o leku w laktacji, pomagam ustalić bezpieczeństwo terapii, współpracuję z lekarzami, położnymi, pielęgniarkami i monitoruję terapię, a także zbieram dane na temat działań niepożądanych w grupie pacjentek karmiących piersią i ich dzieci.

Zwieńczeniem ostatniego mojego projektu dotyczącego pharmacovigilance w prywatnej praktyce farmaceuty była publikacja wyników badania dotyczącego efektów matczynego szczepienia przeciwko COVID-19 wśród dzieci karmionych piersią w Preprints with The Lancet.

Jestem redaktorem naczelnym Wydawnictwa Laktaceuta, w ramach którego wydaję materiały edukacyjne dotyczące terapii u kobiet karmiących piersią i organizuję szkolenia dla medyków oraz osób świadczących wsparcie niemedyczne. W ciągu ostatnich pięciu lat przeszkoliłam ponad 500 specjalistów, przeprowadziłam ponad 50 spotkań stacjonarnych i online. Wydałam pięć książek.

Moje teksty pojawiły się także w książkach: ” Trudności w karmieniu niemowląt i małych dzieci, czyli jedzenie to nie bułka z masłem ” Wydawnictwa Pestka i Ogryzek”, Czwarty Trymestr” autorstwa Magdy Komsty. Felietony i artykuły ukazały się w 31 numerach mgr.farm i 16 numerach Kwartalnika Laktacyjnego. Kierowałam dwoma projektami wydawniczymi, które doprowadziły do powstania opracowań i tłumaczeń międzynarodowych zaleceń postępowania w przypadku karmienia piersią mamy zakażonej wirusem SARS-CoV-2 oraz opieki okołoporodowej u mamy COVID dodatniej (Wydane przez Fundację Promocji Karmienia Piersią).

Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Farmacji Klinicznej.

Rozwiązałam ponad 2500 przypadków i problemów moich pacjentek w gabinecie online i na dyżurach dla Fundacji Promocji Karmienia Piersią, w której jestem wolontariuszką od 2017 roku.

 

Co się zdarzyło w 1994 roku? O preparatach wspomagających laktację.

Opis: Na spotkaniu omówię różne preparaty uznawane za mlekopędne, które tradycyjnie stosowano lub stosuje się w celu zwiększenia produkcji mleka u mam karmiących piersią. Opowiem dlaczego kilku z nich już się nie stosuje i co jest najskuteczniejsze w zwiększaniu ilości mleka.